تجلیل از اربعین ولو در فضای مجازی از علامت های ایمان است

آیت الله العظمی علوی گرگانی حفظه الله: تجلیل از اربعین ولو در فضای مجازی را از علامت های ایمان دانست.

آیت الله العظمی علوی گرگانی در دیدار دست اندرکاران و دبیران  هفتمین سوگواره مجازی اشراق که به همت معاونت فضای مجازی، هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار می شود، اظهار داشت: در هر عصر و زمانی خداوند سلسله مقتضیاتی را ایجاد می کند که با بررسی آنها در می یابیم که برخی از حوادث اگر از جهاتی بلا بوده، از جهات دیگر نعمت است.

وی ضمن بیان روایتی از امام حسن عسکری(ع) گفت: ویروس کرونا بلاست و همه مردم گرفتار آن شده اند و باید از خدا بخواهیم که این گرفتاری را بر طرف کند اما از طرف دیگر، همین گرفتاری سلسله خوبی هایی را به همراه داشته است که برگزاری این سوگواره از نعمت های الهی است که در هر رشته ای با یک سلسله اعضایی ارتباط قرار کنید.

این مرجع تقلید با بیان این که در فضای مجازی سلسله عزاداری هایی برای حضرت اباعبدالله(ع) در سراسر دنیا عرضه می شود، اظهار داشت: اگر چه به جهت شیوع کرونا صدمه خورده ایم اما نعمت هایی ایجاد شده است؛ در این شرایط باید کاری کنیم که هم نعمت خدا را حفظ کرده و هم در مقابل مشکلات صبر داشته باشیم.

وی با تأکید قدردانی از نعمات الهی افزود: خداوند می فرماید که بندگان خود را دو دسته قرار دادیم: دسته ای شاکر هستند و دسته دیگر کفران نعمت می کنند و ان شاءالله از سپاسگزاران باشیم و از خداوند متعال بخواهیم که این بلا را دور کند.

آیت الله علوی گرگانی درباره اهمیت اربعین حضرت سیدالشهدا(ع) اظهار داشت: در سال های گذشته مراسم پیاده روی اربعین برپا می شد و حرکت اجتماعی عجیبی پیش می آمد که دنیا را به حیرت می کشاند و این حرکت، تبلیغ عجیبی بود.

وی با اشاره به ضرورت زنده نگه داشتن اربعین امام حسین(ع) گفت: هر چند که امروز به دلیل شیوع کرونا نمی توانیم به پیاده روی اربعین برویم، اما از طریق فضای مجازی می توانیم اربعین را زنده نگه داریم.

این مرجع تقلید با بیان این که پیشوایان دین ما مانند امام حسن عسکری(ع) مسأله مظاهر دینی ما را جزء مظاهر ایمان ما قرار داده اند، اظهار داشت: آن حضرت پنج علامت را برای مؤمن ذکر فرموده اند که یکی از آنها زیارت اربعین است.

وی با تأکید بر اهمیت زنده نگهداشتن اربعین حسینی افزود: تجلیل از اربعین ولو در فضای مجازی از علامت های ایمان است؛ تحت هر شرایطی نباید اربعین امام حسین(ع) را رها کنیم؛ در شرایط شیوع کرونا باید اربعین آن حضرت را به حد اکمل پیش ببریم و این از علامات ایمان است.

آیت الله علوی گرگانی با بیان این که باید قدر اربعین را بدانیم، اظهار داشت: اگر اربعین امسال به این صورت حبس نمی شد، قدر آن را نمی دانستیم و با از دست دادن این نعمت بزرگ می فهمیم که اربعین چه نعمت بزرگی بود؛ اگر خداوند متعال دوباره نعمت اربعین را به ما مرحمت کرد، آن را کوچک تلقی نکنیم.

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم خداوند متعال زیر سایه مبارک امام زمان(عج) و رهبری عزیز بزرگوار ما و علما و مراجع عزیز ما، توفیق خدمت گذاری در پیشگاه مقدس آن حضرت را به همه ما مرحمت کند و ما را جزو زائرین اباعبدالله(ع) بداند و این حرکت شما را مورد قبول خود قرار دهد.

 

تلاش بدخواهان برای تضعیف مبادی ایمانی شیعیان/ گسترش سوگواره مجازی اشراق در ابعاد بین المللی

 

در ابتدای این دیدار، حجت الاسلام و المسلمین دکتر مهدی علیزاده معاون فضای مجازی، هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم در دیدار دست اندرکاران و دبیران هفتمین سوگواره مجازی اشراق با آیت الله محمدعلی علوی گرگانی به تلاش دشمنان اسلام برای تحت الشعاع قرار دادن مراسمات عزاداری در ایام کرونا اشاره کرد و اظهار داشت: فضای ایجاد شده به دلیل شیوع کرونا به شکل خاص باعث شد که آیین های عزاداری مقداری تحت الشعاع قرار بگیرد و در این میان، بدخواهان تلاششان بر این بود که این فضا را به سمت تضعیف مبادی ایمانی شیعیان، مردم ایران و امت اسلام ببرند.

وی با اشاره به برگزاری هفتمین سوگواره مجازی اشراق گفت: در چنین فضایی، مأموریت معاونت فضای مجازی، هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم خیلی بیشتر شد و اهمیت آن مضاعف شد و دوستان اهتمام کردند و برنامه گسترده و مفصلی را با عنوان سوگواره مجازی اشراق برنامه ریزی و طراحی کردند.

معاون فضای مجازی، هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم تصریح کرد: در این فضا برای طیف وسیعی از طلاب، فضلا و مبلغان نقش تعیین شد و فراتر از طلاب، برای دانشجویان حزب اللهی، آحاد امت و کسانی که می خواستند به نوعی ابراز ارادت کنند و چراغ خیمه اباعبدالله(ع) روشن بماند، در این سوگواره شرایط فراهم شد.

وی خاطرنشان کرد: به لطف و عنایت الهی و حضرت اباعبدالله(ع)، باید بگوییم که این سوگواره امروز ابعاد بین المللی پیدا کرده است.

بعد از بیانات ایشان، حجت الاسلام و المسلمین مرتضی حاجیانی دبیر هفتمین سوگواره مجازی اشراق، با معرفی بخش ها پنج گانه سوگواره و دبیران سوگواره مجازی اشراق به فعالیت های صورت گرفته از آغاز سوگواره تاکنون پرداختند.

حجت الاسلام و المسلمین مرتضی حاجیانی در ادامه بیان داشتند که در هفتمین سوگواره مجازی اشراق، نهادهای مهم کشوری همچون مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در کنار ما هستند که باعث گسترش مشارکت در این سوگواره شده است.

همچنین برگزاری کارگاه های آنلاین تخصصی در بخش های ایده پردازی، گرافیک، عکس، کلیپ و متون ادبی تجربه ای موفق در این سوگواره بوده است که با استقبال عموم مشتاقان در مدت یک هفته برگزار گردید.

در ادامه عکس های دیدار را مشاهده می نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

یک + 7 =

تا پایان مهلت ارسال اثر

روزها
ساعت‌
دقیقه
ثانیه